Rozwój osobisty

Jak wyzwolić swój potencjał?

Jak to jest, że niektórzy odnoszą spektakularne sukcesy, a inni nie?

Wszyscy przychodzimy na świat z czystą, białą kartą i to tylko od nas zależy, co na niej zapiszemy. Co prawda,  na samym początku życia kształtują nas rodzice, najbliższe otoczenie, rówieśnicy, szkoła, ale w pewnym momencie, gdy wchodzimy w dorosłość sami bierzemy za siebie i swoje życie odpowiedzialność. Jedni czynią ze swego życia arcydzieło, inni są bierni, oddają swoje życie w ręce innych osób. Prawda jest taka, że w każdym z nas drzemie ogromny potencjał, który powinniśmy dostrzec i umiejętnie go wykorzystywać. Warto się chwilę nad sobą pochylić, zatrzymać, zastanowić, przeanalizować, co robię dobrze,  a gdzie popełniam błędy, co da się naprawić, w czym mogę być lepszy, co już osiągnąłem, a co chciałbym doświadczyć, czego jeszcze chcę od życia.

Choć czasem tego nie dostrzegamy, mamy w sobie zdolność osiągania znacznie więcej, niż nam się wydaje, zdecydowanie więcej niż do tej pory. Każdego dnia możemy się rozwijać, uczyć nowych kompetencji i umiejętności, możemy, a nawet powinniśmy pracować nad sobą, doskonalić się we wszystkich obszarach naszego życia, aby być lepszym człowiekiem, lepszą wersją siebie.

To co może nam pomóc w wyzwalaniu naszego potencjału, a co za tym idzie w osiąganiu więcej niż do tej pory to:

1. Świadomość tego kim jestem?

Kim jestem, jakim człowiekiem, jakie wyznaję wartości, jakie mam cechy charakteru, co sobą reprezentuję, jaką drogę przebyłem, by znaleźć się aktualnie w tym miejscu, w którym jestem?

2. Jakie są moje pragnienia, co chcę osiągnąć?

Powinniśmy określić najważniejsze dla nas cele, marzenie, pragnienia. Mieć wizję jutra, tego co chcemy osiągnąć. Im większą mamy jasność co chcemy uzyskać, im bardziej nam na tym zależy, tym większe szanse, że to zrealizujemy. Jeśli nie wiemy dokąd zmierzamy, w którym kierunku i co chcemy dostać od życia, to z pewnością gdzieś dojdziemy i coś otrzymamy, lecz niekoniecznie to, co nas zadowoli i uszczęśliwi.

3. Ukierunkowanie na zadania

Kiedy mamy już jasno określony cel, wiemy co chcemy osiągnąć i w którym iść kierunku, powinniśmy skupić się na tym, co mamy do zrobienia, skoncentrować na zadaniach. Jest to kluczowe, ponieważ wokół nas jest za dużo rozpraszaczy, które nas dekoncentrują i odciągają od tego, co dla nas ważne. Przede wszystkim trzeba zaplanować swoją aktywność, podjąć mądre działania oraz wytrwale, systematycznie i konsekwentnie pracować, tak by nasza praca przybliżała nas do osiągnięcia naszych zamierzonych celów.

4. Świadomość, co potrafię najlepiej, w czym jestem dobry

Warto sobie odpowiedzieć na pytanie w czym jestem dobry? Jakie mam mocne strony? Jakie mam talenty, umiejętności? Czy jestem kreatywny? Co potrafię robić najlepiej? Odpowiedź na te pytania sprawi, że podniesiemy poczucie własnej wartości, że dostrzeżemy, jak wartościowymi ludźmi jesteśmy, a to wszystko sprawi, że nabierzemy motywacji do pracy, będziemy nakręcani pozytywną energią. Nie musimy uczyć się nowych rzeczy od podstaw, wystarczy, że będziemy rozwijać dotychczasowe kompetencje, te w których czujemy się ekspertem, czujemy się pewnie. Największy sukces odnosimy, gdy wykorzystując nasze umiejętności dążymy do doskonałości.

Często się mówi: „Rób, to co kochasz i kochaj, to co robisz” lub „Jeśli kochasz to co robisz, to nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu”.

5. Świadomość, swoich słabości

Ważne też jest, aby uświadomić sobie czego nie potrafię, nie umiem, a co mogłoby mnie przybliżyć do mojego celu. Jakich kompetencji potrzebuję, czego muszę się jeszcze nauczyć, abym mógł rozwijać swoje talenty. Gdy już określimy czego potrzebujemy do realizacji swoich zamierzeń, zaczynamy nad tym pracować, rozwijamy tę umiejętność. Nikt z nas nie rodzi się od razu ekspertem. Małymi krokami należy podążać w wyznaczonym przez siebie kierunku, a wówczas zobaczymy, jak będziemy rosnąć w siłę. Praktykujmy zdobytą wiedzę, a z czasem zobaczymy postępy, dostrzeżemy w sobie ogromną zmianę.

6. Świadomość, że można liczyć na wsparcie

Relacje międzyludzkie to bardzo ważny aspekt w naszym życiu. Już od najmłodszych lat najbliższe nam otoczenie kształtuje nasz charakter. Dobrze jest, gdy osoby okazują nam szacunek, uznanie i docenienie. Bardzo budujące jest to, że możemy liczyć na wsparcie bliskich nam osób w trudnych sytuacjach, w momentach zwątpienia. Takie podanie pomocnej dłoni sprawia, że mamy świadomość, że nie jesteśmy sami i możemy liczyć na drugą osobę. Bardzo często dodaje nam to skrzydeł do działania. Warto wykorzystać takie wsparcie innych osób. Może będziemy mieć w przyszłości okazję się komuś odwdzięczyć.

7. Świadomość, że można komuś pomóc

W relacjach międzyludzkich bardzo ważne jest by, pomagać innym. Warto wyjść z założenia, że im więcej bezinteresownie damy z siebie, tym więcej do nas wróci. Myślę tu o zwykłej ludzkiej pomocy, serdeczności do drugiego człowieka. Pomyśl jaką wartość możesz dać drugiej osobie, czego ona potrzebuje, jak to wpłynie na Ciebie, na Twoje samopoczucie, na Twoją postawę? Czyż nie warto dbać o relacje  z drugim człowiekiem? A może całkiem przypadkiem zdarzy się, że te relacje w przyszłości Ci zaowocują, że zaprocentują ciekawą współpracą, dochodowym kontraktem.

8. Chęć bycia autorytetem, potrzeba uznania w oczach innych osób

Potrzeba uznania, docenienia to bardzo silny motywator do działania. Ludzie lubią być autorytetami dla innych, lubią gdy ich praca jest dostrzegana przez innych, gdy wnosi dużą wartość w czyjeś życie. Są osoby, które „rozwijają swoje skrzydła”, gdy są w centrum  uwagi, zainteresowania, gdy się o nich głośno mówi, doceniając przy tym ich pracę, ich wkład w wartość zespołu czy organizacji.

9. Postępy w pracy i wyniki

To od naszych wyników pracy będzie zależała nasza motywacja i chęć angażowania się w działania. Im lepsze efekty pracy, tym większy entuzjazm i energia.

10. Wiara w sukces

To kluczowy element, aby osiągnąć sukces. Oczywistym jest, że na naszej drodze do celu będą pojawiać się różne problemy i wyzwania, których wcześniej nie przewidzieliśmy, różnorodne przeszkody i przeciwności losu. Ważne jest, by systematycznie i wytrwale kroczyć wybraną ścieżką i nie poddawać się. W razie napotkanej trudności należy określić problem, co się wydarzyło, jak mogę sobie z tym poradzić i szukać możliwych rozwiązań. Takie sytuacje będą kształtować nasz charakter i wyzwalać w nas mnóstwo naszego potencjału twórczego. Ważne, by wytrwale iść do przodu, się nie zniechęcać i nie poddawać dopóki nie uzyskamy tego, co sobie postanowiliśmy, że osiągniemy.

A jak to jest u Ciebie?

Czy zdajesz sobie sprawę, jaki masz w sobie ogromny potencjał?

Czy go w pełni wykorzystujesz?