Rozwój osobisty

Jak osiągać swoje cele?

Wyznaczać cele, a je osiągać to dwie różne rzeczy.

Możemy bardzo dokładnie sprecyzować sobie nasz cel zgodnie z metodą SMART/ER, ale jeśli nie zaplanujemy szczegółowo jego realizacji, jeśli nie podejmiemy żadnych działań w kierunku jego osiągnięcia, to niestety, ale nic z tego nie będzie.

Planowanie!!! To jest to, co pozwoli nam zacząć

Konsekwentna i systematyczna praca!!! To jest to, co nada tempa w działaniu.

Wiara w siebie, w  projekt, w wyznaczony cel!!! To jest to, co pozwoli nam wytrwać.

Zacznijmy przede wszystkim od planowania i ustalenia priorytetów, tak by nie tracić czasu i energii na aktywności i zadania, które w żaden sposób nie będą nas przybliżać do rezultatów. Postarajmy się umiejętnie zarządzać czasem, tak by być osobami bardziej wydajnymi i skutecznymi w działaniu.

Jeśli postawiony cel jest ambitny, to nie zawsze jego realizacja będzie prosta. Najważniejsze, by nasz CEL podzielić na małe zadania i szczegółowo zaplanować ich realizację, to znacznie ułatwi nam realizację celu głównego. Następnie należy określić ważność poszczególnych zadań:

– zadania, które musimy zrobić – to mega ważne, priorytetowe, od których zależy osiągnięcie celu, takie, gdzie jest presja czasu ich wykonania, gdzie mogą być konsekwencje, ich nie zrobienia. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku praca z kalendarzem.

– zadania, które warto zrobić – to takie, które mogą przynieść wiele dobrego dla nas, które mogą mieć duży wpływ na realizację naszych założeń.

– zadania, które z przyjemnością wykonamy – to takie, które wykonujemy chętnie, z energią i entuzjazmem, do których zrobienia nie musimy się motywować.

– zadania, które możemy delegować – gdzie możemy liczyć na czyjąś pomoc lub wsparcie

– zadania, które są mało istotne – tu warto się zastanowić, czy nie należy z niektórych zrezygnować, jeśli nic pożytecznego nie wniosą do osiągniecia celu.

Kluczem do sukcesu jest skupienie naszej uwagi na zadaniach, które musimy i które warto zrobić oraz wdrożenie naszej systematycznej i konsekwentnej pracy, aż do momentu, gdy nie osiągniemy efektu końcowego. Ważna jest wytrwałość w tym, co robimy. Nie zawsze od razu będzie można zauważyć efekty naszej pracy. Czasem na wyniki trzeba poczekać. Wiele osób jest bardzo niecierpliwych, chcą efekty tu i teraz i niestety, gdy ich nie ma, to bardzo często rezygnują, odpuszczają zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie – tuż przed ich osiągnięciem.

Dodatkowym motywatorem do działania jest wiara w siebie, w swoje umiejętności, możliwości, w to co robimy. To ona będzie dodawała nam  skrzydeł, to dzięki niej będziemy pokonywać trudności, jakie pojawią się na drodze do realizacji planów. Jeśli uwierzymy w siebie, to nie będziemy mieć myśli ograniczających nasze działania tj.: czy to dla mnie, czy ja się do tego nadaję, czy dam radę, czy wytrwam, a może spróbuję innym razem, itp.

I w końcu bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym jest nasz sprecyzowany CEL – nasze DACZEGO? Po co to robimy, co chcemy uzyskać, jak ważne jest to dla nas, jakie uczucie będzie nam towarzyszyć, gdy już osiągniemy nasz CEL?  

Właśnie to wszystko sprawia, że mając wytyczony cel, motywujemy się do mądrej, wytężonej pracy, w której nie ma miejsca na wymówki i jesteśmy wytrwali w dążeniu do realizacji zamierzonych planów.